‌‌معماری محیط‌ های کاری

‌‌معماری محیط‌ های کاری : گزارشی از چند پژوهش درباره محیط کاری

‌‌معماری محیط‌ های کاری

پژوهش ها درباره ‌‌معماری محیط‌ های کاری چه می گویند؟

نویسنده: معصومه سلمانی

زمان مطالعه :۵ دقیقه


چکیده: پژوهش‌های بسیاری به مطالعه تأثیرات طراحی و ‌‌معماری محیط‌ های کاری بر بهره‌وری و سلامت روان افراد می‌پردازند و این تحقیقات هر روز بیشتر می‌شود. این پژوهش‌ها عموماً به دنبال بررسی تأثیر ساختمان‌ها بر رفتار و فرایندهای ذهنی اند تا بتوانند بهره‌وری افراد را بالاتر برده از طرفی سلامت روان آنها را حفظ کنند. در این نوشته مروری داریم بر چند پژوهش که درباره محیط‌های کار انجام شده است.


مقدمه

سلامت روان، کارآمدی و بهره‌وری در محیط‌های کاری از شاخص‌هایی است که توجه بسیاری از معماران و روانشناسان را به خود جلب کرده است. پژوهش‌های بسیاری انجام شده تا رابطه متغیرهای مختلف و همبستگی میان آنها را بسنجد و به بهینه کردن ‌‌معماری محیط‌ های کاری کمک کند.

البته پژوهشگران این حوزه می‌دانند که ایجاد فضایی ایده ئال تقریباً ناممکن است و همیشه متغیرهایی وجود دارند که حتی می‌توانند ناسازگار باشند. برای مثال نمی‌توانیم محل کاری بسازیم که تمام و کامل به تمام نیازهای روانی یا اجتماعی کارفرما و کارمندان یا کارگران پاسخگو باشد. در اینجا نیز ما از بهترین طراحی ممکن سخن می‌گوئیم. بنابراین پژوهش‌های موجود را باید در جهت و در راستای همین نگاه به کار گرفت.

نیل اوشر مشاور ‌‌معماری محیط‌ های کاری

نیل اوشر مشاور است که سال‌های بسیاری را در کسوت مشاور فضا و معماری کار کرده است و در این حوزه فعال است. به نظر او بیش از دوازده عامل وجود دارد که بر بهبود کارکرد، خلاقیت و سلامت کارمندان در فضاهای کاری تأثیر می‌گذارند و رعایت آنها برای بهره‌وری بیشتر در ‌‌معماری محیط‌ های کاری ضروری است.

به نظر وی هر فضای کاری باید بتواند نور مورد نیاز را برای کارمندان فراهم کند و البته نور طبیعی خورشید مهمترین تأمین کننده آن باشد. اما به این نکته هم اشاره می‌کند که باید کارمندان این اختیار داشته باشند که هر زمان که بخواند نور را حذف یا کاهش دهند.

این نظر اوشر با یافته‌های پژوهشگران دیگری چون مانند سارا چالپها و همکاران هماهنگ است. سارا چالپها و همکاران به این نتیجه رسیدند که نورپردازی روشن در دفاتر کاری با افزایش کارکرد کارمندان در محیط کار رابطه دارد.

نیل اوشر همچنین به اندازه فضاهای کاری توجه کرده است. وی معتقد به فضاهای کاری وسیع است. بر اساس یافته‌های او میزان مساحت موجود به ازای هر نفر نباید کمتر از شش متر مربع باشد. به نظر وی این مقدار فضا می‌تواند فراهم کننده نیازهای روان شناختی و اجتماعی افراد باشد و این احساس را ایجاد می‌کند که ‌‌معماری محیط‌ های کاری ظرفیت پاسخگویی به نیازهای افراد را دارد.

‌‌معماری محیط‌ های کاری

زاها حدید مثالی از استفاده از تحلیل داده‌ها برای بررسی ساختار مکانی

تعداد بسیاری از معماران و طراحان از تجزیه و تحلیل داده‌ها برای بررسی اثر ساختارهای مکانی بر کارمندان و شاغلان دفاتر اداری استفاده می‌کنند. برای این کار آن‌ها از نرم‌افزارهای متنوع و بسیاری برای تخمین و برآورد میزان روشنایی و نورگیری دفاتر و همین‌طور وضعیت ارتباطات و پیوند کارمندان و شاغلان با یکدیگر و در نهایت رؤیت پذیری محیط داخلی استفاده می‌کنند.

مثالی برای استفاده از تجزیه و تحلیل‌ها و یافته‌های به دست آمده مرکز تحقیقاتی شرکت زاها حدید است. این شرکت نرم‌افزاری را توسعه داده است که در آن محیط‌ها و ‌‌معماری محیط‌ های کاری و شغلی بر اساس پیش‌فرض‌هایی مانند فضای شخصی هر یک از کارمندان طراحی و تعبیه شود. هدف این کار بیشترین استفاده از محیط کاری است.

پژوهش‌ شرکت معماری پرکینز ویل ( perkins+will) درباره نور مصنوعی و ‌‌معماری محیط‌ های کاری

شرکت معماری پرکینز ویل (perkins+will ) پژوهش‌هایی درباره استفاده از نور مصنوعی انجام داده است. با استفاده از این پژوهش‌ها این شرکت به طراحی‌های جدید در ‌‌معماری محیط‌ های کاری دست زده است که طریق آن بتوان نور هماهنگ و لازم برای کارمندان را تأمین کرد. این کار سبب می‌شود از طریق تأمین نور لازم ریتم طبیعی و زیستی بدن را در زمان‌هایی که دفاتر کاری بنا به شرایطی توان گرفتن نور طبیعی را ندارد تنظیم کرد.

تحقیقات این شرکت همچنین نشان می‌دهد نوع طراحی و معماری در فضاها و ساختمان‌های کاری علاوه بر تأثیر و افزایش مهارت‌های خلاقانه می‌تواند بر میزان ترک شغل توسط کارمندان نیز اثرگذار باشد.

516 بازدید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *